תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

O.M.D – מומחית לרפואה סינית – רפואה סינית וטיפולי פוריות

פרופ' אבי בן הרוש מארח את מולי בוברוב, מומחית לרפואה סינית

רפואה סינית כתמיכה לטיפולי פוריות
בשנים האחרונות ניכרת עליה משמעותית במספר הנשים המשלבות דיקור סיני במקביל לטיפולי הפריה קונבנציונליים. מחקרים שנערכו על טיפולים משולבים, הוכיחו הכפלת אחוזי ההצלחה של ההפריות – IVF וההזרעות – IUI. הסיבה לכך, היא שהפריה חוץ גופית – אמנם עוקפת את כל בעיות מפגש הזרע עם הביצית, אך עדיין נשארת בעיית הקליטה והשתרשות העובר ברחם.

על מנת שתהיה קליטה והשתרשות טובה של הביצית או העובר המוחזר לרחם. רירית הרחם צריכה להיות מספיק עבה(רצוי מעל 7 מ"מ סביב הביוץ), סדירה, בטמפרטורה מתאימה ושזרימת הדם בה תהיה תקינה. השליה לוקחת את האחריות להזנת העובר רק לקראת סוף השליש הראשון של ההריון לכן רוב ההפלות מתרחשות בשליש הראשון. נשים רבות מתקשות להרות מלכתחילה עקב בעיית קליטה, לכן הפריה חוץ גופית לא בהכרח תפתור את הבעיה.

הטיפול בדיקור סיני
משפר את זרימת הדם לרחם, המהווה את המצע לקליטה וכן מפחית את תופעות הלוואי של ההורמונים, אשר לעתים מפריעות לקליטה ולהשתרשות. כגון גירוי יתר של השחלות. כך מאפשר הטיפול הסיני, קליטה והשתרשות טובים יותר של הביצית המופרית/ העובר ותורם למניעה של הפלות.


אבחון הסיבות לאי פריון על פי הרפואה הסינית:

האבחון הסיני כולל תשאול מקיף על מערכות הגוף השונות ובדיקה חיצונית הכוללת: הסתכלות בעור הפנים והלשון, מישוש הדופק והבטן. בדיקות אלו נותנות לי מידע על המצב האנרגתי של מערכות הגוף, כפי שהגוף משקף אותו. בתשאול אני מבררת את ההיסטוריה הרפואית של אי הפריון: סדירות המחזור החודשי ומאפייניו. לדוגמה: הווסת היא למעשה דם הרירית, על פי הרפואה הסינית כמות הדימום, צבעו, מרקמו וכן התופעות הנלוות למחזור מעידות על מצב הרירית וזרימת הדם והאנרגיה לרחם. לשם אבחון מעמיק יותר אני נעזרת גם בבדיקות דם, בדיקות הורמונאליות ובדיקות הדמיה, אשר משלימות את התמונה הקלינית. התמונה הכללית המסכמת, מלמדת מהו מקור/שורש הבעיה. בו יש לטפל. יכולתה של הרפואה הסינית לקשר בין סימפטומים שונים ולמצוא את שורש הבעיה, מאפשרת לטפל באדם באופן שלם(הוליסטי), ולהביא לפתרון הבעיה מהשורש.


הגורמים לאי פריון על פי הרפואה הסינית:

ברפואה הסינית קיימות אבחנות שונות לבעיות פוריות, כל מקרה הוא ייחודי ושונה, יחד עם זאת האבחנות השכיחות יותר הן: 

חולשה באנרגיית הכליות:

על פי הרפואה הסינית אנרגיית הכליות, מלבד משק הנוזלים, אחראית גם על הפעילות ההורמונלית של האישה ושל הגבר. אצל האישה חולשה באנרגיית הכליות יכולה להתבטא ב: אי סדירות מחזור, משך מחזור שונה מהרגיל (ארוך או קצר יותר מהממוצע), רזרבה שחלתית מעטה- FSH גבוה, תגובה נמוכה לטיפולים הורמונליים ואיכות ביציות ירודה. במקרים רבים של חולשה באנרגית הכליות תופיע גם תת פעילות של בלוטת התריס, ברמה זו או אחרת. אצל הגבר יתבטא ב: בספירת זרע נמוכה, תפקוד מיני ירוד- שפיכה מוקדמת, זקפה חלשה, חוסר חשק מיני. בנוסף חולשה באנרגיית הכליות עשויה להתבטא בתכיפות/דחיפות שתן, כאבי גב ו/או ברכיים, בעיות פרקים, רגישות לקור, חולשה של מערכת החיסון, עייפות,  ותופעות נוספות.

חסימות בזרימת הדם והאנרגיה אל הרחם:

אל הרחם מגיעים שני מרידיאנים- ערוצי אנרגיה עיקריים: אחד מגיע מהכליות ומהכבד ומוביל את הדם המכיל חומרים הדרושים להריון (יין, יאנג וג'ין), השני מגיע מהלב ומוביל את האנרגיה, החום והחיות הנדרשים לקליטה והתפתחות העובר. ערוץ זה הוא ערוץ המושפע רגשית, לכן עלול להיחסם עקב מתח/לחץ נפשי, חרדות ודאגות שונות כגון: פחדים, בעיות בזוגיות או אפילו תסכול מכישלונות קודמים. כל אלה עלולים להחמיר כתוצאה מתהליך טיפולי הפריה ארוך ומתמשך, עד שלעיתים זו הופכת להיות הבעיה העיקרית. בעת האחרונה מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין מתח אישי וזוגי לבין הצלחה של טיפולי פוריות. הרפואה הסינית תיארה את הקשר הרגשי והנפשי כבר לפני אלפי שנים ופיתחה דרכים שונות להתמודד איתו. הדיקור, טיפולי המגע וצמחי המרפא מפחיתים סטרס, עוזרים לאזן את המצב הנפשי ומשפרים את תנועת האנרגיה והדם בגוף.

קור וסטגנציה ברחם:

על מנת שתתאפשר קליטה והשתרשות טובה של העובר נדרשת טמפ' מסוימת ברחם וכן זרימת דם חלקה וטובה לרחם. קור וחסימות בזרימת הדם ברחם מתבטאים בכאבי מחזור קשים, כאבים חדים הממוקדים בבטן התחתונה או בגב, מופיעים עם תחילת הדימום. סימנים נוספים כוללים: קרישי דם מרובים בווסת, כאבי ראש ועיניים, כאבים בעת קיום יחסי מין, קור בגפיים תחתונות או בכפות הרגליים בלבד. קור זה נובע בד"כ מזרימת דם לא תקינה לרחם ו/או חוסר באנרגיית הכליות.

הצטברות "לחות וליחה במחמם תחתון":

"לחות וליחה"- בשפת הרפואה הסינית משמע פסולת מטבולית הנוצרת באופן טבעי בגופנו, כאשר היא מצטברת באזור מסוים בצורה עודפת היא מכבידה, ממסכת ומאטה תהליכים- בכללם תהליכי פוריות. "מחמם תחתון"- משמע מערכת אנרגתית האחראית על תפקוד מערכות ואיברים הנמצאים בבטן התחתונה כגון: איברי המין והרבייה, דרכי השתן וכד'. בהקשר לאי פריון "עודף לחות וליחה במחמם תחתון" מתבטא בבעיות כגון: תסמונת השחלות הפוליציסטיות(PCO), תגובת יתר שחלתית, הידבקויות ברחם/ בחצוצרות, חוסר איזון הורמונלי, פטרייה וגינאלית, זיהומים שונים ועודף משקל.

הטיפול הסיני בבבעיות פריון כולל:
דיקור, מוקסה וצמחי מרפא. בהתאם לגורמים כנ"ל נבחר נקודות דיקור וצמחים אשר: מחזקים את אנרגיית הכליות, מניעים דם ואנרגיה לאזור הרחם, השחלות או האשכים והפין. מחממים את הרחם, מנקזים לחות וליחה ממחמם תחתון ומונעים את הצטברותם בגופנו. לעתים מומלץ לשלב גם שינוי תזונתי על מנת להפחית לחות וליחה בגופנו.


לסיכום
הטיפול הסיני באי פריון מאפשר תנאים טובים יותר להשגת הריון ע"י:

  • איזון הורמונאלי ושיפור תפקוד השחלות על מנת להביא לביוץ.
  • שיפור תפקוד האשכים על מנת לייצר איכות וכמות זרע טובה יותר.
  • הזרמת דם לרחם ובכך שיפור איכות ועובי רירית הרחם.
  • חיזוק אנרגיית הרחם והכנתו לקליטה טובה יותר של העוברים.
  • מניעת התכווצויות של הרחם ועל ידי כך הקטנת סיכויי ההפלה.
  • הפחתת תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי כגון: גלי חום, עלייה במשקל

  ומתחים הפוגעים בהצלחת הטיפול.

מאמר מאת: מולי בוברוב- O.M.D - מומחית לרפואה סינית. מולי קליניק – מטפלת מומחית ברפואה סינית – דיקור סיני באזור תל אביב והמרכז

מוזמנים לשתף:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

צרו אתנו קשר