תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

להקפיא או לא להקפיא – הקפאת ביציות

להקפיא או לא להקפיא – הקפאת ביציות

מהו תהליך הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות הוא תהליך שבו נשאבות ביציות משחלותיה של האשה ומוכנסות להקפאה. הן נשמרות בהקפאה עבור מצב שבו האשה תרצה להיכנס להריון בעתיד. לצורך השגת הריון מביציות מוקפאות הן עוברות תהליך של הפשרה והפריה חוץ גופית בתאי זרע.

מה קורה בתהליך ההקפאה?

בתהליך של הקפאת ביציות או עוברים בשלבי החלוקה הראשונים שלהם, חיוני שייחשפו לחומר מגן (קריופרוטקטנט) שהוא חומר כימי בעל נקודת קיפאון נמוכה במיוחד הנכנס לתאים ומחליף את המים שעלולים ליצור גבישים ולהרוס את התא בתהליך ההקפאה.

איך התהליך התבצע בעבר ובאלו מצבים הוא יעיל?

בתהליך הרגיל שבוצע בעבר ("הקפאה איטית") נחשפים התאים לחנקן נוזלי בירידת טמפרטורה מתוכננת המתבצעת באופן הדרגתי וממושך במשך שעות עד הגעה לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות.

בשונה מביצית -שהיא תא גדול במיוחד עם תכולת מים גבוהה, עוברים צעירים בשלבי חלוקה מכילים מס' תאים קטנים יותר ותכולת מים נמוכה. לפיכך-שיטות ההקפאה המסורתיות (הקפאה איטית) היו יעילות יותר בעוברים מאשר בביציות.

אז מה החיסרון של ההקפאה האיטית?

שבמשך שנים רבות דווח של שיעורי הישרדות נמוכים במיוחד של ביציות בשיטות ההקפאה האיטיות ובעבר דווח על שיעורי לידה נמוכים במיוחד (כ- 3% לביצית מוקפאת).

מה שונה בתהליך בין שיטת ההקפאה האיטית לבין השיטה חדשה- שיטת הויטיריפקציה?

בשיטת  הויטריפיקציה, מקפיאים את הביצית ב"מכת קור" מיידית ומהירה עם ריכוז גבוה של חומרים מגנים, כך נמנעת היצירה של גבישי הקרח בתוך התא, ונמנעת אותה פגיעה בביצית.

מה היתרון של השיטה החדשה להקפאת ביציות?

בזכות השיטה החדשה של הקפאת הביציות שיעור גבוה מאוד שלהן שורד את ההקפאה (90%).
במטופלות צעירות ניתן לומר שביצית מוקפאת וביצית טריה יתנו שיעור דומה של הריונות ולידות חי.

מה ההבדל בין הקפאת ביציות להקפאת עוברים?

הקפאת ביציות בשונה מהקפאת עוברים מאפשרת למטופלת להחליט בעתיד על גורל ביציותיה (הפריתן או השמדתן) ללא תלות בבן הזוג וללא צורך להתחייב בזמן הטיפול על שימוש בזרע תורם במידה ואין בן זוג.

כשמבצעים הקפאת עוברים- כל שימוש עתידי בעוברים לצורך הריון מחייב הסכמת בן זוג.

מאחר ואין לדעתנו יתרון ביולוגי אמיתי בהקפאת עוברים, הקפאת ביציות הינה אופציה טובה שגם הוכרה ככזאת על ידי האיגודים המקצועיים בארץ וברחבי העולם.

בזוגות שמעוניינים בהקפאת עוברים ניתן לאפשר זאת עם ההבנה שתידרש הסכמה עתידית של בן הזוג לשימוש בעוברים.

ניתן גם לשלב הקפאת ביציות והקפאת עוברים באותו הטיפול.

ידוע לגבי איזה איזור גיל תהליך הקפאת הביציות הוא היעיל ביותר?

בתוכניות של הקפאת ביציות לשימור פוריות הודגם כי בנשים מתחת לגיל 35 בזמן הקפאת הביציות- 15 ביציות מוקפאות מאפשרות לפחות הריון ולידה אחת מוצלחת ב 85% מהמקרים. בנשים מבוגרות יותר חסר עדיין מידע לגבי יעילות התהליך.

אז מדובר ממש בעידן חדש בתחום

כן, זהו עידן חדש של הקפאת ביציות והוא פותח פתח לדיון ציבורי ישן-חדש ונרחב לגבי בקשתן של נשים לאפשר הקפאת ביציות מטעמים סוציאליים של שימור פוריותן והבטחת הורות עתידית.

כיום השיטה גם מיושמת בתוכנית לשימור פוריות בנשים צעירות לפני חשיפתן לכימוטרפיה.

מוזמנים לשתף:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

צרו אתנו קשר